RSS Besleme

SAMİ TÜRKAY’A SORDUK

Sami Türkay 1959 yılında doğdu, Ankara ve Nevşehir’de yaşıyor.

Sami Türkay kimdir?
Sami Türkay, 1959 yılında Ankara da doğdu. Fizik Lisans Eğitimi aldı. Fotoğrafa 1994 yılında başladı. Aralık 1994 Ankara da kurulan (FSK) Fotoğraf Sanatı Kurumunda çekirdek kadroda yer almıştır. Temel eğitim semineri sonrasında ışık, kreatif, doğa, portre, fotoğrafta yaratıcılık, temel sanat eğitimi,sinema gibi ileri düzey eğitim seminerlerini bu kurumda aldı. Aktif olarak çalışmalarını bu kurumda sürdürmektedir.TRT için hazırlanan bir doğa belgeselinin ekibinde çalıştı.
Fotoğraf Sanatı Kurumunda 5 dönem yönetim kuruluna başkanlık yapmıştır.Doğa fotoğrafcılığı atölyesi koordinatörlüğü yaptı. Fotoğraf Sanatı Kurumunun ayda bir yayınlanan bülteninin 115 sayısına kadar yayın koordinatörlüğünü yaptı. Halen Fotoğraf Sanatı Kurumu üyesi, Kapadokya Fotoğraf ve Sinema Amtörleri derneği üyesi ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.
2003 yılı 3 üncü, 2004 yılı 4 üncü ve 2009 yılı 5 inci Ankara Fotoğraf Günlerinde Düzenleme kurulu üyeliği yaptı.
2007 yılında Başbakanlık sosyal riski azaltma projesinde belgeleme ve proje bitiş raporu kitabının yayın koordinatör’lüğünü yaptı.
2007 yılında Kültür ve Turizm bakanlığı GAP tanıtım projesinde araştımacı fotoğrafçı olarak görev aldı.Fotoğraf amaçlı Kenya,Nepal,Gürcistan, Rusya-Başkordistan gezileri yaptı.
Sami Türkay, Doğayı çok seven sürekli arşivini zenginleştirerek geleceğe birşeyler bırakabilmenin çabasını vermektedir. Pekçok fotoğraf gösterileri hazırlamış , karma fotoğraf sergilerine katılmış, fotoğraf yarışmasında fotoğraf üstadları tarafından övgüye değer bulunmuş, seçici kurul üyelikleri yapmış ve devlet arşivine fotoğrafları alınarak ödüllendirilmiştir.
‘Kimse doğayı yoketmekten sözetmiyor ama korumuyor da!’ diyen S.Türkay, İnsanların çifte standart içinde yaşamalarına tepki duyuyor ve bunun en çok çocukları etkilediğini düşünüyor. Çok sevdiği doğa ve insanla fotoğrafta buluştuğunu, fotoğrafla uğraşırken erişilmez duygular yaşadığını ve yeryüzünde parıltıların hiç yok olmaması için çalışmalarına devam ettiğini söylüyor.
Klişe olmuş sorudan başlayalım. Size göre kısaca fotoğraf nedir?
Fotoğraf en etkili iletişim aracıdır. İletişim teknolojilerinde meydana gelen baş döndürücü gelişmelerin de etkisiyle, hızla yayılan ve topulumun bütün katmanları arasında fazlasıyla ilgi gören fotoğrafın, çağdaş yaşamın en canlı amatör – profesyonel uğraşısı, hobisi ve sanat etkinliği olduğu bir gerçektir. Her gün artan ilgi ile toplumunun tüm kesimlerine ulaşan fotoğraf diğer sanat uğraşları arasından sıyrılmaya başlamıştır.

Kaç yıldır aktif olarak fotoğrafın içinde yer alıyorsunuz?
16 yıldır

Daha çok fotoğrafın hangi dalıyla ilgileniyorsunuz?
Doğa ve belgesel

Gününüzün ne kadarını fotoğrafa ayırıyorsunuz?
Bütün zamanımı

Çektiğiniz bir fotoğrafın ”iyi” olduğunu nasıl anlıyorsunuz?
O ana kadar çektiğim ve izlediğim fotoğrafların içinde farklığı,
çalıştığım konuyu ve zamanı en iyi anlatan, aktarabilecek ve
işte bu dedirtecek fotoğrafı çekmeden hissettiğim an iyi olduğunu anlıyorum.

Fotoğrafın içine para konusu girince, sanat yönünden bir azalma oluyor mu?
Fotoğrafın çalışması para kaygısı ile yapılıyorsa zaten o ticari ve profesyonel bir çalışmadır.
Fotoğraf ticari kaygı olmaksızın ve kendi kültür ve sanat birikiminizle kendi içselliğinizi yaşadığınız ve aktarabildiğiniz fotoğraf, fotoğraf sanatına örnek olmaya aday fotoğraftır bunu zaman ve kendi örnekleri arasından sıyırması belirler.

Fotoğraf ne kadar doğruları gösterir yansıtır?
Tasarlanmış ve sonradan müdahale edilmiş fotoğraf fotoğrafçının aktarmak ve anlatmak istediklerini anlatıyor ve aktarıyorsa, anlatılmak istenen düşünce için doğru fotoğraftır. Doğrudan fotoğraf gerçektir. Yalan söylemez.

Fotoğrafa resim diyenler olunca tepkiniz ne oluyor?
Fotoğraf resimden yol açıkılarak geliştirilmiştir. Kompozisyon ve renk kurallarını resimden almıştır. İyi fotoğrafa resim gibi fotoğraf denir. Zamanla fotoğraf demek yerleşecek tepki vermeyi pek anlamlı bulmuyorum.

Digital fotoğrafçılığın, fotoğraf üzerindeki etkisi üzerinde ki düşünceleriniz neler?
Dijital fotoğraf doğal gelişim sürecinde gelinen noktadır. Daha da ileri boyutlara da gidecektir. Dijital fotoğrafçılığın fotoğraf üzerindeki etkisini son derece olumlu buluyorum. Sadece dijital fotoğraf fotoğrafın kolay üretildiğini düşündürmesi olumsuzluk gibi görünse de iyi fotoğrafın arkasında ciddi birikim ve deneyim olduğu anlaşılabilir.

Son on yıl içerisinde insanların fotoğrafa bakış açısı ne derece değişti?
Son on yılda bakış açısı çok değişti ve gelişti. Çünkü dijital fotoğrafla birlikte internet üzerinde kullanımı çok arttı en etkili iletişim aracı olduğunu yaşayarak öğrendi insanlar.
Web sayfalarının olmazsa olmazı oldu fotoğraf. Artık yaşlıdan gencine ve çocuğuna kadar herkes cep telefonu ile de fotoğraf çekiyor ve tüketiyor. Yaşamın vazgeçilmezi oldu fotoğraf.

Eser üretenler genelde bu cümleyi kamuoyu ile paylaşmasalar da sizin “çektiklerim içinde en çok beğendiğim budur” dediğiniz bir fotoğraf var mı varsa o fotoğrafı bize anlatır mısınız?
Tabiki güç katıyor. Fotograf yaşamımda bunun örnekleri çok sayıda var. Bir tanesi ve en önemlisi Nepal seyahatımda yaşadım. Machhapuchhre dağının zirve fotografı düşünemediğim ve beklemediğim bir an da gerçekleşti. Zirveyi sürekli sis nedeniyle görmek mümkün olmadığından, siste oluşan 10 saniyelik bir pencere oluşumu, dağın zirve buzulunu günün lacivert saatinde denk gelmesi ve zirvenin o anını fotografımla dondurdurmak benim için erişilmez bir mutluluktu.
Fotoğraf konusunda zamanında sizin elinizden tutan hocam dediğiniz ve sizinde şimdi yetiştirdiğiniz, yardım ettiğiniz insanlar var mı ?
Fotoğrafı, Fotoğraf Sanatı Kurumunda öğrendim geliştirdim. Tabiî ki deneyim ve birikimlerinden faydalandığım hocalarım oldu Dursunali Sarıkoç, Tansu Gürpınar, Göker Müftüoğlu, Adnan Ataç, İsmail Haykır ve Tekin Ertuğ gibi.
Benimde bilgi ve deneyimlerimle fotoğraf anlamında destek olduğum insanlar oldu olmaya da devam edecek.

Fotoğraf dünyasının nankör bir dünya olduğunu söyleyenler var sizin bu konuda ki görüşleriniz neler.
Böyle bir genelleme yapmak doğru değil bence çünkü fotoğraf insanları anlamında düşünülürse bu insanların kişilik gelişimi ve ilişkileri ile ilgili bir süreç,
fotoğraf teknolojisi anlamında böyle bir şey söylenemez.

Son olarak çerçevesini sizin belirlediğiniz bir “fotoğraf” yorumu alabilir miyiz?
En önemli şey fotoğrafın önce beynimde oluşmasıdır. Ardından doğru zaman, doğru ışık ve doğru teknik yöntemler uygulamak ve en önemlisi fotoğrafı hissetmektir.Teknik sorunlardan sıyrılmış olmanın yanında sanat eseri olabilmesi o fotoğrafın ardındaki deneyimi, kültürel birikimi, estetik kaygıyı hissettirmesi, izleyiciye aktarması ve bir mesaj vermesi gerekir.

Reklamlar

About Barış KAYKUSUZ

Barış Kaykusuz gazeteci (foto muhabiri - muhabir). Üniversite eğitimini Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde tamamladı. Eğitimi sırasında Gazi Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü Topluluğu başkanlığı yaptı. Bu süreçte birçok fotoğraf, kısa film ve belgesel projeleri gerçekleştirdi. Sırasıyla; Hürriyet Gazetesi'nde stajyer kent muhabirliği, Anadolu Ajansı’nda stajyer foto muhabirliği, Akşam Gazetesi’nde foto muhabirliği, Habertürk Gazetesi'nde kent muhabirliği, Gazete 5 haber sitesinde editörlük yaptı. Şuan Büyükşehir Basın Bürosu'nda foto muhabiri olarak görev yapmaktadır. http://about.me/bariskaykusuz/ http://twitter.com/bariskaykusuz/ https://bariskaykusuz.wordpress.com/ http://www.facebook.com/photojournalismtr http://www.facebook.com/bariskaykusuzphotography

One response »

  1. Elinize sağlık Barış Bey, güzel bir ropörtaj olmuş. Bir konu da bilgi de vermek istiyorum; Sami Bey Ocak ayında yeniden FSK yönetim kurulu başkanlığı görevini devraldı ve bu göreve devam etmekte.
    Selamlar.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: